We are leading suppliers of steel doors in Noida, Greater Noida ,Noida Extension, Gurgaon, Faridabad, Delhi & NCR.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Thickness | 40 mm |
| Material | Zinc Alloy |
| Door Size | 2050×960 mm |
| Door Type | Luxury Door in Door |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Usage/Application | Home |
| Door Design | Plain |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Locking Type | Multi Point |
| Color | Grey |
| Design/Pattern | Standard |
| Size/Dimension | 2100x960x90mm 2100x1050x90 mm, 2350x1050x90 mm |
| Open Style | Swing |
| Type | window door |
| Features | multiple locking system |
| Appearance | luxury door |
| Density | 45-50 kg |
| Moisture Content | moisture free |
| Corrosion Resistance | rust proof |
| Brand | Hi Guard |
| Dimensions | 2100x960x90mm 2100x1050x90 mm, 2350x1050x90 mm |
| Height | 7 and 8 ft |
| Thickness | 90 mm |
| Sound Insulation Capacity | upto 30db |
We are engaged in offering a wide range of Luxury Steel Door in Door to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 90 Inch |
| Material | steel |
| Door Type | Double Door |
| Door Width | 1500 mm (5 ft) |
| Size/Dimension | 2100x1500x70 mm |
| Usage/Application | Home |
| Open Style | Swing, Hinged |
| Color | Copper finish |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Thickness | 90 mm |
| Door Height | 2150 mm (7 ft) |
| Door Thickness | 70 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Type | double leaf luxury steel door |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Door | Double Door |
| Material Grade | steel |
| Brand | Hi- Guard |
| Shape | Rectangular |
We are engaged in offering a wide range of Luxury Steel Double Door Solitaire to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Type | Single Door |
| Material | steel |
| Size (Height x Width) | 2050x960 mm |
| Size/Dimension | 2100x1050x90, 2350x1050x90 mm |
| Usage/Application | Home |
| Frame Material | steel |
| Color | multicolour |
| Steel Grade | SS 304 |
| Shape | rectanular |
| Door Leaf Thickness | 0.8 mm |
| Open Style | Swing, Hinged |
| Surface Finishing | Polished |
| Type | Exclusive Designer Single Door |
| Infill Material | Honeycomb Paper |
| Type Of Door | Single |
| Material Grade | Aluminium craft texture finish |
| Brand | Hi- Guard |
| Length | 2100mm |
| Width | 1050 mm |
| Thickness | 90 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 90 Inch |
| Door Type | Single Door |
| Door Thickness | 70 mm |
| Frame Material | steel |
| Usage/Application | Home |
| Size (H x W) | 2100x960 mm |
| Features | Multi-point Locking |
| Open Style | Swing, Hinged |
| Color | Brown |
| Finish | Powder Coated |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Door | Single |
| Thickness | 70mm |
| Brand | Hi- Guard |
| Material | Steel |
| Available Size | 2100x860x70 2100x1050x70 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Design | Plain Grill |
| Size | 2100x960x70 mm |
| Door Thickness | 30 mm |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Home |
| Position | Interior, Exterior, Commercial |
| Brand | Hi-Guard |
| Color | Brown |
| Door Size | 2050×960 mm |
| Surface Finishing | Wood Finished |
| Shape | Rectangular |
| Type | Single Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mesh Type | MS Mesh |
| Size/Dimension | 2100x960x70 mm |
| Model Name/Number | Dynamo |
We are engaged in offering a wide range of Single Steel Safety Door Dynamo in Door to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.