We are leading suppliers of steel doors in Noida, Greater Noida ,Noida Extension, Gurgaon, Faridabad, Delhi & NCR.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Galvanized Iron |
| Height | 90 Inch |
| Door Type | Single Door |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Frame Material | steel |
| Usage/Application | Home |
| Door Height | 2050 mm (6.7 ft) |
| Door Thickness | 70 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Open Style | Hinged, Swing |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Door | Single |
| Thickness | 70 mm |
| Material Grade | steel |
| Features | Multiple Locking System |
| Size/Dimension | 2100x1200x70mm / 2350X1200X70mm |
| With Lock | yes |
| Brand | Hi- Guard |
| Weight | 65-70 kg |
| Model Name/Number | STELLAR |
| Shape | Rectangular |
| Warranty | 5 years |
| Application | Home, Office |
Product Details:
| Door Width | 915 mm (3 ft) |
| Height | 84 Inch |
| Door Height | 2057 mm (6.75 ft) |
| Finish | Wood Grain |
| Frame Material | Iron |
| Usage/Application | Home |
| Door Type | Single Door |
| Material | GI Steel |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Polished |
| Features | Vision Panel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Glass, Steel |
| Door Type | Double Door |
| Door Thickness | 70 mm |
| Usage/Application | Home |
| Frame Material | steel |
| Size (H x W) | 2100x960 mm |
| Design/Pattern | Motherson door Splendor |
| Finish | Powder Coated |
| Features | Multi-point Locking |
| Deisgn (Pattern) | Heat transfer polish |
| Open Style | Hinged, Swing |
| Size/Dimension | 2100x1200x70, 2350x1200x70 mm |
| Finish Type | Wooden Finish |
| Type | steel door |
| Color | Brown |
| Brand | Hi- Guard |
| Shape | Rectangular |
| Dimension | 2100x1200x70 mm |
| Model | Angel Motherson |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 90 Inch |
| Door Type | Double Door |
| Material | steel |
| Door Width | 1500 mm (5 ft) |
| Position | Exterior, Interior, Commercial |
| Size/Dimension | 2100x1500x90, 2350x1500x90 mm |
| Usage/Application | Home |
| Open Style | Hinged, Swing |
| Color | multicolor |
| Thickness | 90 |
| Door Height | 2150 mm (7 ft) |
| Surface Finishing | Finished |
| Shape | rectanular |
| Door Thickness | 70 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Type | Exclusive Designer Double Leaf Steel door |
| Type Of Door | Double Door |
| Material Grade | steel |
| Brand | Hi- Guard |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Steel Grade | CRCA Steel |
| Height | 84 Inch |
| Door Thickness | 40 mm |
| Door Size | 2050×860 mm |
| Size/Dimension | 2100x960x70, 2100x1050x70, 2350x1050x70 mm |
| Open Style | Swing, Hinged |
| Usage/Application | Home |
| Color | Brown |
| Material | Steel |
| Thickness | 70mm |
| Door Design | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Locking Type | Mortise Lock |
| Size | 2100X960/2100X1050/2350X1050 |
| Type | Window door |
| Brand | Hi- Guard |
We are engaged in offering a wide range of Steel Security Door In Door to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 90 Inch |
| Door Type | Double Door |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Frame Material | Steel |
| Usage/Application | Home |
| Door Height | 2050 mm (6.7 ft) |
| Door Thickness | 70 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Wooden Finished |
| Type Of Door | Double Door |
| Thickness | Leaf Thickness 100 MM |
| Brand | Hi- Guard |
| Available Sizes | 2100x1200x100 / 2350X1200X100 MM |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | mild steel |
| Height | 84 Inch |
| Door Type | Single Door |
| Door Thickness | 50 mm |
| Thickness | 70mm |
| Position | Garden, Exterior, Commercial, Interior |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Polished |
| Open Style | Hinged, Swing |
| Frame Material | steel |
| Color Finish | Brown |
| Size (H x W) | 2100x960 mm |
| Surface Finishing | Finished |
| Finish | Powder Coated |
| Features | Multi-point Locking |
| Size/Dimension | 2150 x 960/1050 x 70 mm |
| Color | Brown |
| Type Of Door | Single |
| Brand | Hi- Guard |
| Model | Dignity |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Size (H x W) | 2050x960 mm |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 2100x 960x 70 mm |
| Material | steel |
| Color | Brown |
| Thickness | 70mm |
| Door Thickness | 70 mm |
| Finish | Wooden Finish |
| Type | single door |
| Brand | Hi- Guard |
| Shape | Rectangular |
| Model | Neon |
We are engaged in offering a wide range of Entrance Steel Door Gallant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.