We are leading suppliers of steel doors in Noida, Greater Noida ,Noida Extension, Gurgaon, Faridabad, Delhi & NCR.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 84 Inch |
| Size (Height x Width) | 2050x960 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Frame Material | steel |
| Usage/Application | Home |
| Steel Grade | SS 304 |
| Door Leaf Thickness | 0.8 mm |
| Color | Brown |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Thickness | leaf thickness 70 mm , sheet thickness 0.8 mm |
| Material Grade | steel |
| Features | multiple locking system |
| Size/Dimension | 2100x 960x70 mm 2100x1050x70 mm 2350x1050x70 mm |
| With Lock | yes |
| Brand | Hi-Guard |
| Weight | 65-70 kg |
| Model Name/Number | TWIN DOOR - DIVINE |
| Packaging Type | plastic film + bubble + carton box |
| Size | 2100x 960x70 mm 2100x1050x70 mm 2350x1050x70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Door Type | Single Door |
| Type Of Door | Double Door |
We are engaged in offering a wide range of Front Stainless Steel Divine Double Door to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.