We are leading suppliers of steel doors in Noida, Greater Noida ,Noida Extension, Gurgaon, Faridabad, Delhi & NCR.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Door Width | 1200 mm (4 ft) |
| Frame Material | steel |
| Usage/Application | Home |
| Door Height | 2150 mm (7 ft) |
| Door Thickness | 70 mm |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Open Style | Swing |
| Color | Brown |
| Position | Exterior |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Door | Single |
| Thickness | leaf thickness 70 mm , sheet thickness 0.8 mm |
| Material Grade | steel |
| Brand | Hi- Guard |
| Material | Steel |
| Thickness of The Door Leaf | 70mm |
| Width | 1200mm |
| Height | 2100 & 2350 mm |